جستجو
Close this search box.
خورش آلو مسما

طرز تهیه خورش آلو مسما

خورش آلو مسما یکی از خورش‌های معروف استان گیلان است که در این استان با نام شیرین قاتق هم شناخته می‌شود.

مواد لازم برای تهیه خورش آلو مسما

سینه یا ران مرغ: 4 تکه

قیسی: ۱۰ عدد

آلو سیاه: ۱۰ عدد

شکر: ۲ قاشق غذاخوری

رب گوجه فرنگی بیژن: ۱ قاشق غذاخوری

پیاز: ۳ عدد متوسط

نمک و فلفل سیاه: به اندازه کافی

روغن و زردچوبه: به اندازه کافی

دستور پخت خورش آلو مسما

ابتدا روی قطعات مرغ کمی نمک و فلفل سیاه می‌پاشیم سپس داخل یک تابه مناسب مقداری روغن می‌ریزیم و روی حرارت قرار می‌دهیم. پس از اینکه روغن داغ شد قطعات مرغ را داخل تابه می‌چینیم و اجازه می‌دهیم با حرارت ملایم سرخ شوند.

پس از اینکه دو طرف مرغ‌ها طلایی شد، آنها را از تابه خارج می‌کنیم و کنار می‌گذاریم و بعد از آن آلوها و قیسی‌ها را به مدت ۱۵ دقیقه در آب می‌خیسانیم تا کمی نرم شوند. حالا پیازها را به صورت نگینی یا خلالی خرد می‌کنیم.

در این مرحله پیازها را به همراه کمی روغن داخل قابلمه‌ای که برای پخت خورش در نظر گرفته‌ایم تفت می‌دهیم تا سبک شوند. پس از سبک شدن پیازها مقداری زردچوبه اضافه می‎کنیم و یک دقیقه دیگر تفت می‌دهیم تا زردچوبه و پیاز یکدست شوند.

حالا قیسی و آلو سیاه را آبکشی می‌کنیم و به پیاز داغ اضافه می‌کنیم، حدود ۵ دقیقه آلو و قیسی را تفت می‌دهیم سپس وسط قابلمه را باز می کنیم و رب گوجه فرنگی بیژن را وسط قابلمه دو دقیقه تفت می‌دهیم تا طعم خامی‌اش گرفته شود.

پس از اینکه رب گوجه فرنگی بیژن سرخ شد، مرغ‌های سرخ شده را به همراه شکر، فلفل سیاه و مقداری نمک اضافه می‌کنیم و درب قابلمه را می‌گذاریم تا خورش روغن بیندازد. حدود ۴۰ دقیقه زمان نیاز است تا خورش آماده سرو شود.

پیمایش به بالا